Lyman Great Plains Hunter Rifle flint lock

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
Thalon
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: pn 21.sty.2008 - 10:32
Lokalizacja: Kalisz
Moja broń:

Post autor: Thalon »

Breadey.
Kazdy Polak w kodzie genetycznym ma "kombinowanie" i wykombinowalem takie podchwytliwe pytanie.
Pisales, tutaj juz jak wyglada sprawa polowan w USA.
A co by bylo.....nie mam wylosowanego pozwolenia na odstrzal, ale przeciez lazic po gorach i lasach z bronia moge?
Spaceruje sobie....spaceruje i ubijam jakies zwierze.
Lapia mnie jakis sluzby, a ja mowie, ze tylko spacerowalem a ubilem w obronie wlasnej, bo sie na mnie zucila ta wiewiorka, skunks, albo inny jelen.
Macie tam takie przypadki?
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

No to spróbuj je zrealizować w RP.... :-D
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Post autor: Bready »

Thalon pisze: A co by bylo.....nie mam wylosowanego pozwolenia na odstrzal, ale przeciez lazic po gorach i lasach z bronia moge?
Mozesz z bronia dluga jezeli akurat polujesz ,idziesz do rusznikaza ,na strzelnice ......
Na gamelandzie mozesz strzelac nie polujac ,ale z wyjatkiem sezonow na niedzwiedzia ,jelenia ,sarne ,wapiti i indyka (Big Game).
Kojota czy skunksa mozesz strzelac w tym sezonie tylko jezeli masz wazny tag na odstrzal zwierzyny na ktora jest sezon ,wiec nie mozesz powiedziec ze poszles polowac na kojoty.
Na kojoty ,oposy, skunksy i weasels (nie jestem pewny czy to po polsku kuna czy lasica) ,sezon trwa caly rok i nie obowiazuja zadne limity.
Z bronia krotka jezeli masz pozwolenie na noszenie mozesz chodzic ,z wyjatkiem polowania na indyka w maju.
Losowanie tagow to u mnie tylko na wapiti.
Jelenia i indyka w maju masz w licencji za $ 20.70 na rok ,dodatkowa sarna $6.70 ,indyk w listopadzie $6.70 ,niedzwiedz cos okolo $18 ,nie wiem bo nie kupowalem.
Wszystkie dodatkowe 1 szt na rok.
Ekstra dodatkowy indyk w maju - dodatkowa licencja -$20.70
Thalon pisze: Spaceruje sobie....spaceruje i ubijam jakies zwierze.
Masz obowiazek zadzwonic do PGC i to zglosic ,ale kary i tak nie unikniesz ,znajomy mial zawieszona licencje na rok za polowanie w miejscu gdzie byla wylozona karma ,czesto sa tez kary finansowe nawet po kilka tys $.

A tak na powaznie ,jezeli zastrzelisz to male szanse zeby ktos to zauwazyl ,ale jak bedziesz taszczyl tusze do domu i cie zlapia to masz problem.
Thalon
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: pn 21.sty.2008 - 10:32
Lokalizacja: Kalisz
Moja broń:

Post autor: Thalon »

Dziekuje.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Lyman Great Plains Hunter Rifle flint lock

Post autor: Bready »

Moja wczorajsza tarcza.
2 karabiny Lyman Great Plains Hunter .54 ,w wersji kapiszonowej i skalkowej ,obydwa z gwintem 1:32.
Dystans: 100yd.
Nawazka: 115gr prochu Goex FFg.
Pocisk: 450gr Plains Bullet z kokili Lymana ,faktyczna masa pocisku pomiedzy 457 a 458gr.
Smar: Carnauba Red aplikowany na prasie Lyman 4500 z samodzielnie dorobiona tulejka kalibracyjna .548"
Szybkosc wylotowa zmierzona okolo 4 metry od konca lufy okolo 2550 ft/s
Przy smarze na bazie wosku przczelego i smalcu bylo tylko 2350 ft/s
Przestrzeliny 1,2 i 3 Karabin kapiszonowy przed korekcja pozioma dioptera.
4.5.6 po korekcji.
7,8 -karabin skalkowy.
Najmniejsza kratka tarczy 1 na 1/2 cala
Załączniki
DSC00125.JPG
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Lyman Great Plains Hunter Rifle flint lock

Post autor: Bready »

Oczywiscie pomylilem sie podajac predkosci ,odpowiednio bylo 1550 i 1350 ft/s.
Ocet
VIP
Posty: 91
Rejestracja: pt 12.lut.2016 - 22:39
Moja broń: Smith Carbine .50

Re: Lyman Great Plains Hunter Rifle flint lock

Post autor: Ocet »

Mam takiego w skałce, .45, u was się nazywa Lyman, u nas Inwestarms. ;)
Bardzo przyjemny karabin.

https://www.youtube.com/watch?v=StZ500srlVw
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Lyman Great Plains Hunter Rifle flint lock

Post autor: Bready »

Bicia Investarms sa na lufach ,jednak karabin skalkowy w kalibrze .54 i .50 z gwintem 1:32 to chyba tylko na USA jest robiony.
Z kolei u nas nie ma go w kalibrze .45 ,jest tylko .50 i .54 ,obydwa w wersjach skalkowych i kapiszonowych ,i obydwa w wersjach z gwintem 1:32 (Plains Hunter) i 1:66.(Plains Rifle)
Nie wiem jak u Ciebie ,ale moje krzesiwo w skalkowym bylo stosunkowo miekkie i slabo krzesalo ,utwardzanie preparatem CherryRed niewielo pomoglo ,wiec kupilem tuningowy zamek firmy L&R ,ktorego dodatkowa zaleta jest to ze w czasie opadow woda nie splywa na panewke.
Załączniki
IMG_0213.JPG
IMG_0208.JPG
Ocet
VIP
Posty: 91
Rejestracja: pt 12.lut.2016 - 22:39
Moja broń: Smith Carbine .50

Re: Lyman Great Plains Hunter Rifle flint lock

Post autor: Ocet »

Ano u nas takie małe kalibry są chyba najpopularniejsze... W USA się jednak z tego poluje. ;)

Nie miałem wielkich problemów z krzesaniem, ale faktycznie kamień musi być ostry i krzesiwo sprawia wrażenie dość miękkiego.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Lyman Great Plains Hunter Rifle flint lock

Post autor: Bready »

Ocet pisze:Ano u nas takie małe kalibry są chyba najpopularniejsze... W USA się jednak z tego poluje. ;)
Wlasnie dlatego je kupilem ,teraz jednak gdy wiem wiecej niz pare lat temu chodzi mi inna idea.
Kupic lufe .45 1:20 np Ardesy ,z wykrecana brandka i karabin skalkowy ,czyli gwint duzo wolniejszy ,tej samej firmy co lufa.
Przelozyc lufe ,w miejsce brandki wkrecic buksik ,i strzelac z tego dlugimi pociskami.
Powinno byc celniej niz z .54.
Ale to moze po sezonie ,jutro biore kapiszonowego Lymana i ide na sarne ,ostatni dzien sezonu na odprzodowe.
Nastepne 2 tygodnie tylko luk i kusza ,no i indyk z broni srutowej i bocznego zaplonu :-)
ODPOWIEDZ