Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Generalnie broń krótka taka jak rewolwery oraz pistolety.
Sami88
Posty: 5
Rejestracja: czw 25.sie.2016 - 16:36
Moja broń:

Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Sami88 »

Witam, czy istnieje jakaś statystyka określająca długość lufy a zasięg skuteczny ? Bo szukałem tych informacji i znalazłem jedynie do 8 calowej lufy. A co z mniejszymi, albo większymi ?
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Bready »

Generalnie in dluzsza lufa tym wieksza predkosc wylotowa moze osignac pocisk a wiec i wiekszy zasieg.
Sprawa jest jednak bardziej zlozona ,zbyt wiele czynnikow jest zmiennych ,i takich statystyk nie da sie jednoznacznie opracowac.
Sami88
Posty: 5
Rejestracja: czw 25.sie.2016 - 16:36
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Sami88 »

Ja nie mówię o laboratoryjnych wynikach a o doświadczeniach. Nikt nie ma np. lufy 8 cali i 5,5 cala w wersji 0.44 nie zauważyłby jakichś konkretnych wyników ? Przyznam iż jak czytam na temat rewolwerów tak głupieję już od tych informacji. Byłem ostatnio w sklepie i był model Remika Uberti 1858 Inox w wersji 5,5 cala. Całkiem ładnie się prezentował. Ale właśnie się zastanawiam nad 8 albo 5,5 cala. I też ciężko gdziekolwiek znaleźć Uberti za to jest pełno Pietty. W dodatku co to znaczy tunning w ich kontekście. Naczytałem się o masie niedoróbek w tej marce. Kolega nabył Colta Navi 1851 używanego Pietty i trochę w niego musiał doinwestować. W ostatecznym rozrachunku stwierdził, że lepiej było kupić nowy. Ja jeśli bym brał to wersja Inox i wole poczekał odłożyć i taki kupić. Czy do Polski ściągają tylko dziadostwo ? Ktoś robił statystyki Pietty i Uberti dla rewolwerów, opinie użytkowników. Z tego co tu szperam, raczej Pietta nie wypada zbyt dobrze. Cięcie jak brzeszczotem ? Na Ubertim który oglądałem w sklepie do jakości wykonania nie można było się czego przyczepić.

PS: wiem, że dłuższa lufa to wyższa prędkość i zasięg dla 8 cali to jest około 50 metrów skutecznego zasięgu tzn trafienia w tarczę. A dla 5,5 ?!?
Janusz.szczela
Posty: 10
Rejestracja: pn 06.cze.2016 - 20:24
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Janusz.szczela »

A co uznajesz za skuteczny zasieg?
Zdolnosc powalajaca czy przebicie tarczy i wbicie sie w ziemie na np 20 cm?
Sami88
Posty: 5
Rejestracja: czw 25.sie.2016 - 16:36
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Sami88 »

Trafienie w tarczę, czyli kąt opadania balistyczny kuli który jeszcze trafia w tarczę. Czyli bardziej druga opcja, choć też chętnie wysłuchałbym pierwszej opcji odnośnie siły obalającej. A może ktoś mierzył na chronometrze takie parametry z 8 calowca i 5,5 calowca i też z ciekawości dla 12 calowca ?

Odnośnie 8 calowca to znalazłem wyniki ok 50 metrów, ale też i strzelanie pod kątem do góry to nawet 70 metrów miał dużą siłę. Mnie ciekawi strzelanie prostopadle do celu a nie pod kątem.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Bready »

Mam Remingtona Buffalo z lufa 12 " i Colta Army z lufa 8".
Na 20 yd nie widze roznicy ,a na dalsze dystanse nie strzelalem ,od tego sa karabiny.
Napewno z dluga lufa mozna dokladniej celowac ,poniewaz linia celownicza ,czyli odleglosc muszki od szczerbinki jest wieksza.
A kula poleci z kazdego grubo ponad mozliwosci celowania.
Sami88 pisze:Mnie ciekawi strzelanie prostopadle do celu a nie pod kątem.
Oooo kolego ,tak to tylko z lasera :-D
Zadna kula po prostej nie lata ,nawet przy ponad 3000fps na 300 yd mam 7.5" opadu przy 0 lunety ustawionym na 200yd i przewyzszeniu jakies 1.5" na 120 yd (.223rem).
Ostatnio zmieniony czw 25.sie.2016 - 18:58 przez Bready, łącznie zmieniany 1 raz.
Sami88
Posty: 5
Rejestracja: czw 25.sie.2016 - 16:36
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Sami88 »

źle zrozumiałeś o co mi chodzi mi chodzi o odchylenie balistyczne po paraboli na określonych odległościach przykładowo tych 50 metrów dla 8 calowca. Zakładam iż od punktu celowania w kącie prostym kula mogłaby uderzyć do 10 cm poniżej tego punktu. Rozumiesz co mam na myśli ? Nie chodziło mi w linii prostej tylko odchyłka od lini prostej po paraboli lotu.

Tutaj widać test strzałów 8 calowca na 5 metrów
https://www.youtube.com/watch?v=fGnsF_IHUuE

Pytanie czy ktoś mógłby coś zrobić na 50 metrów dla 12 calowca jak i 5,5 calowca ? To by było zobrazowanie.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Bready »

Za duzo zmiennych.
Zalezy od predkosci wylotowej ,a ta zalezy od ilosci i rodzaju prochu ,masy pocisku ,a takze kilku mniej istotnych czynnikow.
Pozatym ilu ludzi strzela z rewolweru CP na 50m ? ,niewielu.
To jest zadanie dla Ciebie :-)
Sa programy komputerowe symulujace te dane ,np QuickLoad i QuickTarget jako jeden pakiet.
Nie jestem pewny czy mozna tam symulowac bron CP ,ale pewnie sa i takie w ktorych mozna.
Sami88
Posty: 5
Rejestracja: czw 25.sie.2016 - 16:36
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Sami88 »

No wiesz tak to można polemikę prowadzić o tych zmiennych. A mnie interesują stałe, czyli te same kule, ten sam proch, kapiszony, te same ilości prochu oczywiście. W tedy wyjdą wmiarę optymalne wyniki. Do symulacji komputrowej co wrzucimy to uzyskamy. Wyjście to mieć dwa rewolwery 8 cali i 5,5 cala. I zrobić taki test. Ja tak czy inaczej ciągle się waham, ale w możliwej chwili chyba przejdę się do sklepu. Czyli nie prędzej jak za tydzień. Szkoda, że nikt tu nie ma takich rewolwerów dwóch na raz
Ocet
VIP
Posty: 91
Rejestracja: pt 12.lut.2016 - 22:39
Moja broń: Smith Carbine .50

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Ocet »

Mam colty navy z długą i krótką lufą ;) Można porównać.. tylko czekamy na chronometr. :)
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Bready »

Sami88 pisze:Szkoda, że nikt tu nie ma takich rewolwerów dwóch na raz
Maja ,tylko nikt takich testow nie robil.
Na realnym dystansie na ktory da sie strzelac w kwestii donosnosci nie ma zadnej roznicy.
Przeciez nie bedziasz strzelal z rewolweru dalej niz na 50m ,a jak nawet przyjdzie ci ochota na 100m to tez doleci.
Roznica jest w mozliwosci dokladnego celowania (dlugosc lini celowniczej).
A ze z krotszej lufy bedziesz musial celowac troche wyzej - praw fizyki nie zmienisz ,grawitacja.

A moja rada ,kup ten rewolwer ktory Ci sie bardziej podoba ,to o co pytasz jest dla Ciebie bez praktycznego znaczenia.
Chociaz ja bym wybral lufe 8" ,nie 5" ,nie 12" ,ale wlasnie 8".
Adamus
Posty: 10
Rejestracja: pt 18.gru.2015 - 23:41
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Adamus »

Sami88 pisze:Trafienie w tarczę, czyli kąt opadania balistyczny kuli który jeszcze trafia w tarczę. Czyli bardziej druga opcja, choć też chętnie wysłuchałbym pierwszej opcji odnośnie siły obalającej. A może ktoś mierzył na chronometrze takie parametry z 8 calowca i 5,5 calowca i też z ciekawości dla 12 calowca ?

Odnośnie 8 calowca to znalazłem wyniki ok 50 metrów, ale też i strzelanie pod kątem do góry to nawet 70 metrów miał dużą siłę. Mnie ciekawi strzelanie prostopadle do celu a nie pod kątem.
Na 50m to można i z derringera 3,5 cala strzelać i naprawdę nie trzeba celować w niebo. Z 5,5 spokojnie postrzelasz na 50m. Różnica celności oczywiście dla 8cali ale chodzi tutaj bardziej o przyrządy celownicze - łatwiej się celuje z dłuższą lufą.

Na 50 przy odpowiedniej naważce powinno jako tako być prostopadle. Ja strzelając z pistoletu 6cali odejmując miejsce na proch i pocisk 2-3cm(długością wygrywa minimalnie 5,5 cala remington z bębenkiem i lufą 5,5) celowałem na 42m w cel. Naważka 1.2-1.5 jakoś tak, także 8m więcej nie powinno robić większej różnicy.
Adamus
Posty: 10
Rejestracja: pt 18.gru.2015 - 23:41
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Adamus »

Sami88 pisze: PS: wiem, że dłuższa lufa to wyższa prędkość i zasięg dla 8 cali to jest około 50 metrów skutecznego zasięgu tzn trafienia w tarczę. A dla 5,5 ?!?
Moim zdaniem skuteczny zasięg jest znacznie większy dla rewolweru 8 cali jak 50m.W zwykłą tarczę powinieneś trafić i na 100m przy odrobinie praktyki lub szczęścia. Z 5,5 cala nie powinno być problemem trafić w tarczę przypominającą figurę człowieka na 70m skoro żółtodziób jak ja z derringera trafiałem w cel 1m x1m z pseudo-derringera 6cali. Kwestia raczej nie broni tylko praktyki i praktyki.
Paweł28
Posty: 23
Rejestracja: wt 06.wrz.2016 - 04:54
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Paweł28 »

A czy będzie różnica w mocy (np..przebicia deski z bliskiej odległości) kalibrem 44. o długości lufy 3 1/2 a 4 3/4 ?
Czy różnica w długości lufy 1 1/4 cala, czyli około 3,1 cm będzie miała duży wpływ na moc wystrzału?
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Heron »

Nie ukrywajmy, strzelanie do deski z niewielkiej odległości nie będzie miała wpływu długość lufy. Tym bardziej z kalibru .44 :) deska z kilku metrów spokojnie poddaje się przy strzale z .31 więc ... .44 jest znacznie mocniejsze. Długość lufy zaczyna mieć znaczenie przy większych odległościach.
Określ może co to jest 'bliska odległość'.
ODPOWIEDZ